Make your own free website on Tripod.com

   

Home
Oran Rotary
Hizmetlerimiz
Projelerimiz
Rotary Nedir?
Linkler
Erişim

 

Projelerimiz

 

EVKA
Kültürlü Geveze
Su Pınarları
Çocuk Parkı
Doğal Arıtma
Toplum Birliği

 

 

 

   

EV-KA Projesi (25.10.2005 – 21.02.2006)

 

Özet

Ev-Ka Projesi dönemimiz hedefleri içinde yer alan ve kadınlara ilk önce güçlerinin bilincine varmaları ve kendilerini tanımalarına yardımcı olmak amacıyla özgüven eğitimi verme amacı güden bir eğitim programıdır.Bu amaçla sağlık,aile içi iletişim,girişimcilik ve vatandaşlık hakları gibi konularda eğitim sunuluyor.

 

Uygulama Bölgesi Seçimi: Neden Mamak?

Başkentin merkezine en yakın ilçelerden biri Mamak.Yıllardır Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihmal etmekte ayak dirediği,can alan çöplüğüyle ünlü ,varoşu bol,altyapısı kıt bir ilçe.Köyden göç eden insanların köy yaşamı ile kentli olmak arasında bocaladığı,kadına yönelik aile içi şiddetin kırsal kesimden daha çok yaşandığı bir yer burası.İlk göç yıllarında kadının kendisini tanıması,kentin olanaklarından yararlanması mümkün değil.25 yıldır Mamak’ta yaşadığı halde kent merkezine gitmemiş kadınlar var.

 

Projenin Kaynakları

Projede kullanılan kaynaklar ve kadınlara kaynakları sağlayan taraf aşağıda listelenmiştir.

 

Eğitimin Verildiği Salon :Vakıfın yeri içindeki eğitim salonu kullanıldı.Salonu Vakıf ücretsiz sağladı.

 

Eğitim Araç Gereçleri :Bilgisayar,projeksiyon ve kırtasiye Rotaryen üyelerin işyerlerinden sağlandı.

 

Eğitmenler:Konusunun uzmanı dört eğitimci eğitimleri verdi.Eğitimcilerden biri Rotaryen,biri Rotaryen eşi diğer iki kişi ise Rotary dostlarıydı. Eğitimcilerin her biri ulaşımlarını dahi kendileri karşılamalarına rağmen hiç bir ücret talep etmeden gönüllü olarak hizmet ettiler. Eğitimler sırasında her derste en az iki Rotaryen ve bir Rotaryen eşi bulunmuştur. Ayrıca iki Rotaryen Diş Hekimi eğitime katılan kadınlarımıza diş taraması ve diş bakım eğitimi vermişlerdir.

 

İkramlar: Eğitimler sırasında ikram edilen yiyecek ve içecekleri bir Rotaryen karşıladı.Sertifika törenindeki ikramlar ise klüp bütçesinden sağlandı.

 

Biletler:Eğitim verilen 120 kadın ve çocukları Çankaya Belediyesinden ücretsiz sağlanan davetiyelerle sirke götürüldü.

 

Sonuç:

Eğitim gören kadınlardan biri şöyle söylemiştir.”Evdeyken çok sinirli oluyordum.Bunun acısını da çevremden çıkarıyordum.Şimdi bazı eksiklerimi görüyorum.”

Gene eğitim gören kadınlardan biri ise şöyle söylemiştir. ”Evhanımıyım.Özgüven eğitiminin yararını gördüm.Bundan sonra bir meslek kursuna gitmek istiyorum.”

Bu işbirliği sayesinde Rotary olarak toplumun ev çok eğitim hizmetine ihtiyaç  duyan bir kesimine en yakın yerde eğitim verme imkanı kazandık.Şimdi eğitim alan kadınlara öncelik tanınacak bir kermes düzenlenmesi planlanmaktadır.Kermesin geliri gene Mamak’ta kullanılacaktır. Ayrıca kermes için Çağdaş Kadın ve Gençlik Vakfı ve Türk Amerikan Derneği ile işbirliği yapılacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2006 [Ankara Oran Rotary Kulübü]